Çiçeği burnunda: Royal Bandits | Royal Youth

Çiçeği burnunda: Royal Bandits

12 January 2018 | Category: League of Legends
Post thumbnail

Görsel bir şölene dönüşeceğini tahmin ettiğimiz 2018 Kış Mevsimi’nin başlamasına yalnızca bir hafta kaldı. Sezon öncesi analiz serisine Royal Bandits ile devam ediyoruz.

Türkiye’de League of Legends heyecanının en hararetli yaşanacağı mevsim için nefesler tutuldu. Takımlar kadrolarının son halini açıkladı ve transfer dönemi resmen sona erdi.

Ülke olarak futbol başta olmak üzere tüm spor dallarında dünya piyasasının çok üstünde ücretler ödediğimiz herkes tarafından biliniyor. Esporun popülerleşmesi ve büyük bir endüstri haline dönüşmesi ise akıllara bu rüzgara ayak uydurup uyduramayacağımız sorusunu getiriyordu.

League of Legends’ın Türkiye pazarına girmesinin ardından geçen yıllar ve espor kültürünün toplulukta benimsenmeye başlaması yatırımcıların ve takım sahiplerinin kafasında beklenen ampulü yaktı. Büyük paraların harcandığı, kadrosunda iki Güney Koreli yıldız bulundurmayan takımın insan içine çıkamadığı, ligin kalitesinin gözle görülür şekilde yükseleceğini tahmin ettiğimiz 2018 Kış Mevsimi, bir hafta sonra başlıyor. Peki ligin yeni ekibi Royal Bandits rekabete ayak uydurabilecek mi?

2017 nasıl geçti?

2017 yılı Royal Bandits için kötü geçti. Geçen yıl bu tarihlerde Yükselme Ligi Kış Mevsimi’nde oynamak amacıyla Açık Elemeler’e katılan ekip, ilk 3 haftada yeterli puanı toplamasına rağmen son haftada seçim/yasaklama ekranında yaptığı kural ihali nedeniyle 100 puanlık bir cezaya çarptırıldı ve Yükselme Ligi slotunu Atlas’a kaptırdı. Takım, Mayıs ayında başlayan Yükselme Ligi Yaz Mevsimi Açık Elemeleri’nde yeniden ilk üçe girerek profesyonel arenaya dahil olmaya hak kazandı.

Hak kazandı kazanmasına ama 2017 Yaz Mevsimi Royal Bandits için kabus gibiydi. Kadrosunda React ve Kira (Closer) gibi tanınmış isimleri barındıran Royal Bandits; Beşiktaş, HWA, Galatasaray, Oyun Hizmetleri ve Victorious Ace’in bulundğu ligde oynadığı 10 maçın tamamını hiçbir varlık gösteremeden kaybetti. Royal Bandits Dota 2, Hearthstone, CS: GO gibi oyunlarda da sayısız başarısı bulunan bir kulüp ancak Yükselme Ligi’ndeki hezimetten sonra topluluk League of Legends şubesinin usulca tarihe karışacağını düşünüyordu; ta ki 2018 Yükselme Ligi Kış Mevsimi Açık Elemeleri başlayana kadar.

Transfer dönemi

Transfer dönemi ve Kış Mevsimi Açık Elemeleri’ni birlikte ele almak gerekiyor. Çünkü Royal Bandits turnuvaya gireceğini açıklayana kadar kadrosunu ve yeni sezonda profesyonel League of Legends arenasında bulunma isteğini duyurmamıştı. Royal Bandits başlangıçta Broken Blade, Closer, Abbedagge, HolyPhoenix ve Corpse ile anlaştı. Bu iddialı kadrodan ötürü takımın Açık Elemeler’i rahat bir şekilde şampiyon olarak tamamlayacağı düşünülüyordu. Koç olarak Türkiye ve Avrupa sahnesinde adından bolca söz ettiren Blumigan getirildi. Royal Bandits ilk elemede hiç maç kaybetmeden birinci olarak 100 puanı cebine koydu. Ardından transfer dönemini ve Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi’ni derinden etkileyecek haber duyuldu. Royal Bandits strateji değiştirerek Şampiyonluk Ligi’nde oynamaya karar verdi ve Oyun Hizmetleri’nin slotunu satın aldı. HolyPhoenix ve BrokenBlade harici oyuncuların bireysel kapasiteleri ile Abedagge’ın West Challanger ilk 10’dan düşmemesine rağmen takım oyununa yeterince ayak uyduramaması ligde RBE’yi nasıl etkileyecek gibi sorular sorulmaya başlanacaktı ki kulüp Malrang, Cepted ve Dumbledoge transferlerini açıkladı. Haliyle takım kapasitesi ile ilgili sorular yerini değirmenin suyuna bıraktı. Açıkçası beni Şampiyonluk Ligi’nde bireysel olarak en çok heyecanlandıran transferlerden biri Malrang. Türkiye sahnesine ayak uydurup uyduramayacaklarını ise bir hafta sonra görmüş olacağız.

Beklentiler

Doğruyu söylemek gerekirse Royal Bandits taraftar kültürü açısından bir Dark Passage ya da HWA değil. Ancak BAUSupermassive’in kurulduğu dönemin en popüler oyuncularını transfer ettikten sonra birçok taraftar kazandığını da unutmamak lazım. Royal Bandits eğer ligin başlamasıyla beraber iyi performans gösterirse Türkiye’de faaliyet gösterdikleri tüm oyunlardan büyük bir kitleye sahip League of Legends seyircisini kendi taraflarına çekebilirler.

Şu anda Royal Bandits ekibinin sinerji bakımından diğer takımların önünde olduğunu söyleyemeyiz. Ancak alt koridor Dumbledoge bildiğimiz yıldız performansını ortaya koyarsa ligin en iyisi olmaya aday. Tanındığı dönemde tüm takımların peşinden koştuğu yetenekli ve genç BrokenBlade’in de başarısız olmanın çok kolay olmadığı üst koridorda göze batmayacağını tahmin ediyorum. Cepted’in GBM, Frozen, Ninja gibi kaliteli orta koridor oyuncuları arasında kalitesini konuşturup konuşturamayacağı soru işareti. Ancak bence ligin S tier ormancıları arasında olan Malrang ile beraber uzun süredir oynuyor olması, erken ve orta oyunda Royal Bandits koridorlarının kaybedilmesini çok zor hale getirecektir.

Add comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X